Dieta śródziemnomorska – czym właściwie jest?

O diecie śródziemnomorskiej słyszał każdy – bardzo często jest ona jednak pojmowana błędnie i przedstawiana jako „sposób żywienia mieszkańców basenu Morza Śródziemnego”. Nic bardziej mylnego, definicja ta ma bowiem więcej wspólnego z kuchnią śródziemnomorską, aniżeli z samą dietą. Tym samym, potraw takich jak spaghetti carbonara nie odnajdziemy w opisywanym sposobie żywienia. Trudno byłoby jednocześnie połączyć tradycje żywieniowe mieszkańców 21 państw w jeden model odżywiania.

Dieta śródziemnomorska będzie więc konkretnym sposobem odżywiania, dodatkowo popartym badaniami naukowymi, opracowanym na podstawie zwyczajów żywieniowych mieszkańców Grecji (głównie Krety) oraz południowych Włoch. Dlaczego? W chwili dokonywania wspomnianych badań średnia długość życia w owych miejscach należała do najdłuższych na świecie, najniższe było też ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Wykazano także skuteczność stosowania owej diety w profilaktyce nowotworów czy cukrzycy.

Jak je się dzisiaj?

Błędne jest także rozumowanie, zgodnie z którym dzisiejsi mieszkańcy wyżej wspomnianych regionów stosuje na co dzień dietę, określaną jako śródziemnomorska. O ile tego rodzaju tradycje żywieniowe zachowały się wśród starszej części społeczeństwa, o tyle młodsza podąża własnymi ścieżkami. Te zaś ukształtowane są przez tak zwane zachodnie jedzenie – tym samym, mieszkańcy Grecji czy Włoch spożywają o wiele więcej kalorii oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, co przekłada się także na powszechny problem otyłości.