Nowa, lepsza dieta

Wegetarianizm i weganizm zyskują coraz większą popularność. Z mięsa i innych produktów odzwierzęcych wiele osób już zrezygnowało, a inni o tym myślą. Zmiana diety wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, a także z odstawienia ulubionych potraw. To jest jeden z powodów, dla których nowy sposób odżywiania odkładamy na bliżej nieznaną przyszłość. 

Zdrowe źródło białka

Zmiana diety nie musi odbywać się z dnia na dzień. Nie zniechęcajmy się więc, gdy przydarzą nam się pierwsze porażki, bo jak wiadomo, przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Jeżeli jednak naprawdę chcemy zmienić sposób odżywiania i mamy odpowiednią motywację, to na pewno nam się uda. Przygotujmy się jednak do tego solidnie i bądźmy łaskawi dla siebie, gdy zjemy coś, czego nie powinno w naszej diecie być. Najtrudniejsze jest chyba wyeliminowanie ze swojej diety mięsa, zwłaszcza gdy było ono w naszym domu na porządku dziennym. Nie wystarczy z niego zrezygnować, ale należy też wiedzieć, czym je zastąpić, bo ma ono wartości odżywcze, których nasz organizm potrzebuje. W naszej diecie nie może zabraknąć białka, abyśmy mogli zdrowo funkcjonować, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwierzęce zastąpić roślinnym. Głównym jego źródłem są rośliny strączkowe – zwłaszcza soja, ciecierzyca i soczewica. Ich zaletą jest to, że można je przyrządzać na różne sposoby – mogą być składnikiem sałatek, zup, ale można także z nich przygotować smaczne placki czy bezmięsne kotlety. 

Sprawdzona metoda małych kroczków

Odstawienie mięsa i przerzucenie się na warzywa, nie oznacza, że już nie mamy odwrotu – być może po jakimś czasie stwierdzimy, że wegetarianizm czy weganizm nie są dla nas. Ale zawsze warto spróbować. Miejmy jednak świadomość, że mięsa jemy o dużo za dużo, więc jeżeli nawet nie zdecydujemy się całkiem go wyeliminować, to warto ograniczyć jego ilość w naszym codziennym menu. Możemy na początek zdecydować, że chociaż jeden dzień w tygodniu zrobimy sobie bezmięsny, a potem jeden tydzień w miesiącu – po jakimś czasie może się okazać, że bez mięsa potrafimy wytrzymać coraz dłużej. Nie zmuszajmy się jednak do niczego i nic nie róbmy wbrew sobie. Metoda małych kroczków sprawdza się tu idealnie. Mięso nie jest wyłącznie składnikiem dań obiadowych. Wielu spożywa je już na śniadanie. Bo jaki mięsożerca nie lubi pysznej kanapki z serem, wędliną i ewentualnie pomidorem, albo jajecznicy z kiełbasą lub boczkiem? Śniadanie może być jednak dużo smaczniejsze, zdrowsze i bardziej urozmaicone, jeżeli te oklepane składniki zastąpimy czymś nowym. W sklepach ze zdrową żywnościową znajdziemy produkty do smarowania pieczywa, o przeróżnych, ale zawsze doskonałych smakach. Docenią je nie tylko dorośli, ale także dzieci, których ulubionym smakiem jest słodki. 

Dla małych łasuchów

Rodzice często starają się na różne sposoby zminimalizować ilość zjadanych przez dzieci słodyczy, a najlepszym na to sposobem jest zastąpienie ich… słodyczami, które są zdrowe i niskokaloryczne. Krem ze słonecznika to doskonała alternatywa dla stojących na sklepowych półkach kremów kakaowych i czekoladowych. Cukier został w nim zastąpiony przez jego zdrowsze i smaczniejsze zamienniki, jak na przykład syrop daktylowy czy z agawy. Jest to doskonałe smarowidło nie tylko do chleba, ale też krakersów czy tostów. Może też być zdrowym dodatkiem do naleśników, racuchów i innych placuszków. Słodkie smarowidło z kokosu z dodatkiem naturalnych składników, jak syrop ryżowy, sok z cytryny czy mleko kokosowe, również ma szanse stać się mocnym punktem w menu małego łasucha. Pasty warzywne to także doskonały pomysł na zdrowe śniadanie. Wykonana z soczewicy, z dodatkiem wielu innych warzyw, jak seler, marchewka czy soczewica, również sprawdzi się jako składnik śniadania. Najlepiej taka pasta będzie smakować w towarzystwie pieczywa pełnoziarnistego, ale także z krakersami i waflami. Produkty te, oferowane przez sklep internetowy Pole na Stole, są odpowiednio zbilansowane i mają wiele wartości odżywczych. W jego asortymencie znajdziemy także dżemy i konfitury z takimi dodatkami jak siemię lniane czy nasiona chia. Wszystkie te produkty są nie tylko naturalne, ale też wegańskie.