Pieczywo – dlaczego warto wprowadzić je do codziennego jadłospisu?

Każdy z nas co najmniej raz w życiu czuł zapach świeżego i jeszcze ciepłego bochenka chleba, który kusił chrupiącą kromką i miękkim środkiem. Czy zastanawiałeś się jednak, w jaki sposób powstaje ten przepyszny i pożywny bochenek? Zanim trafi on w nasze ręce, piekarze muszą odbyć szereg procesów, których efektem będzie wypieczone pieczywo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów tworzenia chleba, a dodatkowo interesuje Cię dlaczego warto wprowadzić pieczywo do naszej codziennej diety, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym znajdziesz informacje na ten temat.

Piekarnie Wrocław – jak wygląda praca piekarzy?

Piekarnie Wrocław oferują klientom świeże i smaczne wypieki każdego dnia. Dzięki spożywaniu pieczywa możemy wpłynąć na regulację pracy układu pokarmowego, wzmocnienie ochronnej bariery jelit oraz dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów, które stanowią główne źródło energii wykorzystywane przez nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Zanim jednak będziemy mogli spróbować wybranego przez nas rodzaju pieczywa, piekarze i piekarnie Wrocław muszą wykonać szereg procesów, które doprowadzą do powstania wypieku najwyższej jakości. Poszczególne etapy tworzenia pieczywa to:

  • Przygotowanie kwasu chlebowego – ciasto powstaje dzięki wykorzystaniu naturalnej metody czterofazowej, która polega na wykorzystaniu zaczynu, mąki, wody oraz drożdży. Wyżej wymienione składniki poddane są ściśle określonej temperaturze oraz procesom fermentacji. Po pewnym czasie, gdy zakwas jest gotowy tj. dojrzały, wykorzystuje się go do przygotowania właściwego ciasta chlebowego według przepisów piekarni Wrocław.
  • Wyrób ciasta – przygotowany wcześniej kwas wraz z dodatkowymi składnikami ciasta (mąka, woda, sól, drożdże), wprowadzane są do specjalnej mieszarki spiralnej, w której dochodzi do dokładnego wymieszania ciasta. Prędkość obrotów oraz konsystencja ciasta, kontrolowane są przez pracownika piekarni, który często nazywany jest piekarzem ciastowym.
  • Obróbka ciasta – wymieszane ciasto trafia do wagodzielarki, w której dzielone jest na równe wagowo kulki ciasta. Kiedyś tę czynność wykonywano się ręcznie, jednak dzięki postępowi technologii, piekarze mogą odciążyć zmęczone dłonie i wykorzystać działanie specjalistycznych maszyn.
  • Rozrost końcowy – przygotowane bochenki muszą być poddane swego rodzaju powiększeniu tj. rozrostowi końcowemu, podczas którego za sprawą zwiększonej temperatury dochodzi do zwiększenia każdego bochenka. Dopiero teraz wyrobione ciasto może trafić do pieca.
  • Wypiek – odpowiedniej wielkości formy ciasta trafiają do pieca piekarniczego, w którym za sprawą wysokiej temperatury (od dwustu dziesięciu do dwustu pięćdziesięciu stopni Celsjusza) dochodzi do wypieku chleba.

I gotowe! Powstały w ten sposób bochenek trafia na sklepowe półki, a stamtąd prosto do naszego domu. Oczywiście, dodatkową opcją wykorzystywaną przez piekarnie Wrocław, jest krojenie chleba. Jednak zanim zostanie on włożony do krajalnicy, należy go ostudzić, ponieważ krojenie ciepłego chleba prowadzi do jego zniszczenia.