Sposoby parzenia kawy: po turecku, z ekspresu, czy współczesne drip coffe?

Jednym z najszybszych sposobów parzenia kawy jest zalanie zmielonych ziaren ulubionego gatunku ziaren z kofeiną wodą. Zazwyczaj królują tu napary tzw. po turecku, oraz napoje sporządzone z kaw rozpuszczalnych. Jakie są inne metody uzyskiwania czarnego napoju bogów?

Kawa po turecku — tradycyjne parzenie kawy

Chcąc sporządzić małą czarną w sposób gwarantujący wysokie doznania smakowe należy  znać właściwy sposób jej parzenia. Przysłowiową plujkę, czyli kawę po turecku przygotowuje się zupełnie inaczej niż robi to ponad 90% społeczeństwa w Polsce. Otóż ten sposób przygotowywania napoju kofeinowego nie polega na zalaniu zmielonej kawy wrzącą wodą. Według tradycyjnej receptury do jej zaparzenia używa się specjalnego miedzianego tygielka. Parzy się ją ze świeżo zmielonych ciemnych ziaren kawy np. Arabika. Łyżeczkę sypkiej kawy wsypuje się do tygielka razem z jedną łyżeczką cukru. Celem wzmocnienia walorów smakowych dodać można kardamonu i cynamonu. Proszek zalewa się bardzo zimną wodą i stawia na małym ogniu doprowadzając całość trzykrotnie do wrzenia. Warto dodać, że sposób parzenia i picia kawy z Turcji od 2013 roku jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Napój z kawiarki — czy wart uwagi?

Poza opisanym wyżej sposobie dużą popularnością cieszą się kawiarka, dripp, czy też ekspres ciśnieniowy. Kluczem do stworzenia wybornej, idealnej kawy jest dobranie nie tylko sposobu jej parzenia do własnych preferencji i oczekiwań smakowych, ale też takiego przygotowywania, które będzie możliwie najmniej zajmujące. Jeśli szukamy wysokiej jakości espresso, bez konieczności wydawania kroci na automatyczny ekspres do kawy wystarczy sprawić sobie kawiarkę. Jej działanie opiera się na 3-komorowym procesie parzenia. Biorąc pod uwagę poszczególne jej elementy w dolnym znajduje się woda, środkowym kawa, a u góry wytworzony napar. Gdy woda zaczyna wrzeć para woda wytwarza ciśnienie, które wypycha wodę przez zmielone ziarna do górnej komory. Od momentu podgrzania zwykle trwa to nie dłużej niż 5 minut. Intensywność smaku, aromat  zależeć będzie od grubości zmielenia ziaren, jednak co do zasady różnić się będzie od tego z ciśnieniówki.

Drip coffe — idealna kawa w każdych warunkach

Parzenie kawy w tzw. dripperze pozornie może przypominać znane od lat ekspresy przelewowe. W obu przypadkach mamy do czynienia z kawą filtrowaną, choć sposób przygotowania jej jest odmienny. Drip coffe zachwyca małymi rozmiarami, różnorodność wykonania czyni je wyjątkowo praktycznymi zarówno w domu, w pracy, jak i w trakcie podróży. Dripper wykonany może być ze szkła, metalu, ceramiki i plastiku. Chcąc przygotować idealny napar należy przygotować czajnik z gorącą wodą, odmierzoną według swoich potrzeb ilość świeżo zmielonej kawy, którą nasypuje się na specjalny papierowy filtr. W pierwszej kolejności przelewamy filtr gorącą wodą, nałożyć filtr na dripper, wsypać kawę i etapami zalewać kawę gorącą wodą — nie wrzątkiem. Ważne jest, aby stopniowo zalewać napój kofeinowy celem uszlachetnienia jej smaku.

Dużo osób preferuje ten rodzaj sporządzania kawy ze względu na wygodę i szybkość przyrządzania oraz niepowtarzalność zapachu i smaku. Pozwala ona uzyskać delikatny napar, który idealnie wpisze się w początek dnia każdego poranka, a cały proces trwa nie dłużej niż 5 minut. Gdy jednak szukamy niezależności na pewno lepszym wyborem będzie ekspres przelewowy. Choć jest mniej zależny od nas, kawa „zaparza się” sama jakość naparu zależeć będzie od wybranej ilości kawy, rodzaju zastosowanego filtra. Z całą pewnością jeśli poszukujemy swojego sposoby i recepty na kawę idealną, warto spróbować każdej ze wspomnianych metod, by znaleźć tą, która będzie najbliższa naszym oczekiwaniom. Nie zawsze jak się okazuje dobra kawa równa się kawa z ekspresu ciśnieniowego. Istnieją alternatywne je metody parzenia, które pozwolą cieszyć się idealnym jej smakiem i aromatem.