Zmywarka – ekologia i wygoda w każdej kuchni

Zakup zmywarki wolnostojącej to kwestia, którą wciąż bagatelizuje wiele osób. Powody tej nieufności są różne. Dla jednych, jest to po prostu zwykłe ułatwienie dla ludzi, którzy nie lubią zmywania. Inni uważają zaś, że zmywarka to przede wszystkim marnowanie wody i prądu. Nic bardziej mylnego – jak zauważa wielu ekspertów, zmywanie ręczne, szczególnie w przypadku dużej ilości naczyń, zużywa bowiem ogromne ilości wody w skali roku. Tym bardziej nie dziwi więc fakt, że na zakup zmywarki często decydują się osoby, którym nie jest obojętny stan naszej planety. Optymalne zużycie wody jest jednak tylko jedną z zalet, przemawiających za sięgnięciem po tego typu urządzenia. Oto, co jeszcze powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Przyjaźniejsze oblicze zmywania

Nowoczesna zmywarka wolnostojąca to przede wszystkim większa oszczędność naszego czasu. Nierzadko zdarza się bowiem, że podczas naszego regularnego dnia gospodarczego, jeszcze przed samymi porządkami na zmycie czeka spora ilość naczyń. Wykorzystując zmywarkę, możemy po prostu umieścić w niej naczynia, ustawić odpowiedni program i zabrać się za pozostałe czynności. Brak czynnego udziału czynnika ludzkiego w zmywaniu to także zniwelowanie podrażnień delikatnej skóry przez różne detergenty. Niewątpliwym atutem zmywarek jest tu również możliwość podłączenia ich do ciepłej wody. Ponieważ urządzenie nie musi wówczas podgrzewać wody, znacznej redukcji ulega tu zużycie energii elektrycznej. Cechą szczególną zmywarek jest tu też ich wydajność. Wystarczy bowiem 8,9 litra wody, aby zmyć aż czternaście kompletów naczyń. Przykładem takiej wydajnej zmywarki jest tu chociażby popularny model Miele G 7100 SC.

Do zalet zmywarki wolnostojącej zaliczyć również możemy znakomitą dbałość o naczynia. Nawet delikatne kieliszki nie ulegną w niej bowiem zniszczeniu, dzięki obecności specjalnie zaprojektowanych uchwytów. Zakup takiego urządzenia jest jednocześnie świetnym rozwiązaniem w domach, w których przebywają małe dzieci oraz osoby z zaburzeniami układu odpornościowego. Nowoczesne technologie zmywające usuwają bowiem wszystkie szkodliwe mikroorganizmy z powierzchni naczyń. Na uwagę zasługuje tu także wysoka kultura pracy zmywarki – nie generuje ona bowiem drażniącego hałasu.