Kawa po wiedeńsku. Kawa po wiedeńsku na kartach historii

Początki kawy w Wiedniu sięgają XVII wieku. I choć jej nazwa nic nie wskazuje na żadne powiązanie z narodem polskim, historia pokazuje coś nieco innego. Na karty historii wpisał się bowiem Polak, który nazywał się Jerzy Franciszek Kulczycki, był on żołnierzem oraz dyplomatą. Został on bohaterem Austriaków podczas bitwy pod Wiedniem, który w nagrodę otrzymał złoto oraz domostwo. Prócz niewątpliwej chwały, którą przyniosła mu odsiecz na armii tureckiej, przypadło mu w udziale możliwość wyboru łupów z obozu wroga. Jednym z jego wyborów była właśnie kawa, a raczej duże jej ilości, które pozwoliły w późniejszym czasie na otwarcie przez niego kawiarni. Był to pierwszy taki lokal w Wiedniu, nosił on nazwę „pod Błękitną Butelką”. Tam właśnie zaczęła się historia kawy po wiedeńsku. Podczas początkowego prosperowania kawiarni napój nie cieszył się zbytnią popularnością z uwagi na swój specyficzny, gorzkawy posmak. Kawa podawana była bowiem w „surowej” postaci, bez żadnych dodatków. Zaczęto więc szukać rozwiązań, by sprawić, aby zainteresowanie kawą wzrosło. Po pewnym czasie kawę podawano z dodatkiem cukru, mleka lub miodu, by zniwelować gorycz. Dzisiaj przyrządza się ją w trochę inny sposób, ale zachowała ona swój słodki pierwiastek, który był gwarantem jej sukcesu.

Kawa po wiedeńsku – czego potrzebujemy do jej przygotowania?

Do zaparzenia kawy po wiedeńsku potrzebujemy około 200 mililitrów mocnego naparu kawowego, dodatkowo kilka kostek czekolady. Jej rodzaj zależy wyłącznie od prywatnych preferencji pijącego. Przyda nam się również 50 mililitrów śmietanki kremówki lub tłustego mleka. A na koniec bita śmietana lub mleko, które zostanie spienione w późniejszym etapie. Prócz tego: cukier, cynamon bądź starta na wiórki czekolada, która posłuży przyozdobieniu. Przyda nam się również syrop czekoladowy.

Przygotowanie – krok po kroku

  1. Mleko lub śmietanę należy umieścić w naczyniu celem podgrzania. Do ciepłej cieczy dodajemy czekoladę oraz cukier, po czym mieszamy do momentu dokładnego rozpuszczenia się wszystkich składników.
  2. Pod żadnym pozorem nie dopuszczamy, by mleko osiągnęło temperaturę wrzenia.
  3. W międzyczasie gotujemy 200 mililitrów wody i przygotowujemy napar kawowy.
  4. Zdejmujemy z ognia napar mleczny i mieszamy wraz z kawą.
  5. Całość przelewamy do szklanki.
  6. Dekorujemy wszystko bitą śmietaną, cynamonem, startą czekoladą bądź syropem czekoladowym.
  7. Gotowe! Możemy teraz rozkoszować się pyszną kawą po wiedeńsku! Smacznego!

Najlepiej podawać kawę po wiedeńsku w dużej szklance o pojemności 250-300 mililitrów, najlepiej przeźroczystej, by wzmocnić efekt wizualny. Jest ona bardzo słodka, dlatego zaleca się, aby nie podawać do niej mocno słodzonych ciast, deserów lodowych etc. Opcjonalnie, zamiast bitej śmietany możemy dodać do kawy gałkę lodów waniliowych. Sama w sobie kawa po wiedeńsku jest dość kaloryczna i może stanowić doskonały substytut deseru, co zdecydowanie wyjdzie nam na zdrowie. Chcesz znać więcej przepisów? Kliknij tutaj.