Pizza… z historią

Pizza to, bez mała, jedna z najpopularniejszych potraw na całym świecie. Mimo że nieodłącznie kojarzy się z Włochami (a także, w swojej „zachodniej” wersji, ze Stanami Zjednoczonymi), jej początków należy upatrywać jeszcze w cywilizacjach starożytnych. Rzecz jasna, ówcześnie wypiekane placki, przyprawiane najczęściej oliwą, czosnkiem i ziołami, miały niewiele wspólnego z pizzą pojmowaną dzisiaj.

Królowa Małgorzata i… pomidory

Królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka, jest postacią, która na stale wpisała się w historię pizzy. Jej bowiem, według historii, piekarz Raffele Esposito zadedykował w końcu XIX wieku nowy rodzaj tej potrawy, składający się z sosu pomidorowego, sera mozzarella oraz bazylii, zwany dziś – od jej imienia – margheritą. Nie oznacza to jednak, że podobne dania nie były podawane wcześniej. Zwyczaj serwowania pszennego placka z sosem pomidorowym pojawił się we Włoszech wtedy, gdy sprowadzone zostały pierwsze pomidory, to jest w XVII wieku – Esposito jedynie dopracował już istniejącą recepturę.

Pizza podawana w Polsce w większości przypadków (istnieją jednak chlubne wyjątki) nie ma nic wspólnego ze swoim włoskim odpowiednikiem. Włoski placek można sklasyfikować ze względu na różne jego cechy, chociażby – kształt. Tym samym wyróżnimy pizzę okrągłą (tonda), dzieloną na kawałki (a pezzi) oraz ogromną, sprzedawana na metry (alla palla). Wiele zależy również od samej grubości ciasta – w ten sposób wyróżnić można pizzę neapolitańską – bardzo cienką – oraz sycylijską – na grubszym cieście.