Miód akacjowy, co warto o nim wiedzieć?

Miód nazywany jest płynnym złotem. Nic w tym dziwnego zawiera wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jest to produkt znany i ceniony od setek lat (w starożytnym Egipcie dawano dzban miodu do sarkofagów faraonów). Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest miód akacjowy i jak go rozpoznać, to zapraszamy do naszego artykułu.

Jak smakuje miód akacjowy?

Miód akacjowy powstaje z pyłków robinii akacjowej pochodzącej z Ameryki Południowej. Drzewo to zadomowiło się na dobre w naszym kraju. Płynny miód akacjowy ma barwę słomkowo żółtą, a skrystalizowany ma kremowy kolor. Miód akacjowy ma słodki smak i delikatny kwiatowy zapach.

Miód akacjowy zawiera głównie węglowodany – ponad 80%, a pozostałe 20% to woda. Zawiera niewiele białka przy jednoczesnej zawartości wielu cennych witamin i pierwiastków mineralnych. Miód akacjowy ma wysoką zawartość sacharozy i fruktozy, dlatego jest taki słodki. W 100 g tego przysmaku jest 350 kcal.

Jak i kiedy spożywać miód akacjowy?

Ze względu na tak dużo cennych składników odżywczych miód akacjowy wykazuje działanie antybakteryjne, a jednocześnie odżywcze. Ma korzystny wpływ na układ pokarmowy. Wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Ze względu na wymienione powyżej cechy miodu akacjowego zaleca się spożywanie go zwłaszcza przez rekonwalescentów, którzy potrzebują łatwego i szybkiego zastrzyku energii. Choć miody stosuje się głównie w przebiegu przeziębienia, to miód akacjowy jest świetnym rozwiązaniem podczas różnorodnych dolegliwości układu pokarmowego. Dlatego miód akacjowy regeneruje błonę śluzową, dzięki temu można go stosować przy różnorodnych problemach żołądkowych, stanach zapalnych jelit czy chorobach wrzodowych. Polecany jest również dla osób znajdujących się w stanach wyczerpania fizycznego czy nerwowego, ponieważ ma działanie kojące i wspomagające regenerację organizmu w trakcie odpoczynku. Miód akacjowy ma działanie lekko nasenne i ułatwia zasypianie. Dlatego zalecany jest niemal dla wszystkich.