O ziołach słów kilka

Różnego rodzaju zioła używane są w kuchni od setek lat – ostatnimi czasy jednak, odzwyczajamy się od ich stosowania. Winne jest temu między innymi rozpowszechnienie gotowych dań, a także różnego rodzaju wzmacniacze smaku, które sprawiają pozorne wrażenie idealnego doprawienia konkretnej potrawy.

Jak doprawiać?

Przede wszystkim, warto pamiętać, że kuchnia to jedno wielkie pole do eksperymentów. Dlatego też nie należy bać się używania ziół, w szczególności zaś ich mieszanek. Najskuteczniejsze w kuchni są bowiem połączenia – trzech, czterech i więcej najróżniejszych przypraw.

Kuchenne zioła – z czym to się je?

  • Bazylia. Używana stosunkowo często, dzięki swojemu wyjątkowemu aromatowi. Wzmaga apetyt i łagodzi wzdęcia, stąd też idealnie komponuje się między innymi z czosnkiem.
  • Mięta. Znana głównie jako ozdoba potraw, z powodzeniem wykorzystywana jest także w potrawach z jagnięciny czy w sałatkach warzywnych. Dodatkowo, napar z liści mięty wspomaga trawienie.
  • Oregano. Niezastąpiony dodatek do włoskiej pizzy i najróżniejszych sosów pomidorowych. Dzięki wyrazistemu smakowi pasuje także do dziczyzny czy owoców morza.
  • Kolendra. Przez niektórych zwana jest także „chińską pietruszką”. Zioło o dość specyficznym aromacie, z tego też powodu, przez jednych uwielbiane, przez innych zaś ograniczane do granic możliwości. Używana często w gulaszach, potrawach z kurczaka oraz w sosach typu salsa.
  • Koperek. Znany i stosowany od czasów starożytnych – przez ówczesnych uważany nawet za roślinę magiczną. świetne uzupełnienie owoców morza, ryb, chłodników, a także potraw z ziemniaków oraz ogórków.