Plafony do kuchni – co warto wiedzieć na ich temat?

Plafony to nietypowe rozwiązanie, obecne w zachodnim budownictwie już od niemal siedemdziesięciu lat. Pierwotnie wykorzystywane wyłącznie w budynkach użytku publicznego, oświetlenie to stopniowo zaczęło zdobywać coraz większą popularność także pośród właścicieli domów oraz mieszkań. Co więcej, współczesne plafony do kuchni oferują nam naprawdę bogaty wybór dostępnych designów, stanowiący ciekawą alternatywę dla klasycznych plafonów okrągłych. Nie dziwi więc fakt, że także i w polskich kuchniach, ten nietypowy rodzaj lamp staje się widokiem równie powszechnym, co standardowe żyrandole. Jest to bowiem opcja niezwykle praktyczna, zaś dominujący ostatnimi czasy wystrój minimalistyczny sprawia, że jej estetyka znakomicie wkomponuje się w wnętrze niejednego domu. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tych nowoczesnych źródeł oświetlenia.

Praktyczność plafonów kuchennych

W przeciwieństwie do dużych żyrandoli, plafony do kuchni są znacznie prostsze w czyszczeniu. W pomieszczeniu tym nietrudno jest bowiem o nieestetyczne zabrudzenia, spowodowane obecnością wilgoci oraz tłuszczy. Elegancki, okazały żyrandol szybko utraci bowiem swoją nienaganną prezencję, zaś jego fantazyjne wykończenia tylko utrudnią nam dokładne usunięcie z niego zanieczyszczeń. Plafon, jako lampa o niewielkich gabarytach oraz płaskim kształcie, jest jednocześnie znakomitym wyborem w kuchniach zarówno małych, jak i o niskim suficie, zapewniając tym samym znacznie wygodniejszą eksploatację. Lampy tego typu odznaczają się przy tym ogromną prostotą montażu, a także znakomitą przepuszczalnością światła oraz redukcją cieni.

Czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu

Ze względu na charakter ich otoczenia, plafony do kuchni powinny odznaczać się szczelnością na poziomie IP20, zabezpieczającą je przed działaniem pary wodnej oraz wilgoci. Zwróćmy tu również uwagę na rozmiar plafonów. Zbyt małe modele staną się bowiem niemal niedostrzegalne w większych pomieszczeniach. W kuchniach o niewielkim metrażu nie powinniśmy z kolei montować plafonów dużych – efekt końcowy będzie tu bowiem zbyt przytłaczający. Nie zapominajmy również o odpowiednich akcentach, które pomogą nam w dopasowaniu naszego plafonu do wystroju kuchni. Renomowane sklepy, na przykład LampyStudio, pomogą nam w znalezieniu najodpowiedniejszego modelu, który z pewnością podkreśli ogólny styl naszego domu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *