Komora mroźnicza i właściwe zabezpieczenie żywności

Prowadzenie restauracji to nie lada wyzwanie organizacyjne, ale także i kosztowe. Jednak jedzenie zarówno w postaci produktów, jak i już gotowych posiłków to element nietrwały, o krótkim okresie życia. A w niektórych przypadkach przydatność do spożycia może skończyć się nawet w ciągu kilku godzin. Ale technologia ma i na to rozwiązanie. Komory mroźnicze to idealne rozwiązanie dla restauracji, stanowiące uzupełnienie dla komór chłodniczych.

Komory mroźnicze dla przedłużenia trwałości

Podstawowa różnica pomiędzy komorami chłodniczymi, a tymi przeznaczonymi do mrożenia widoczna jest już w głównym parametrze – temperaturze. O ile w tych pierwszych utrzymywana jest temperatura w granicach 0-10 stopni Celsjusza, o tyle zakres, jaki posiada komora mroźnicza, ustalony jest w granicach od -5 do -25 stopni Celsjusza. Generuje to także różnice w wykorzystaniu. Komory chłodnicze są wykorzystywane głównie do krótkiego przechowywania półproduktów oraz niezwykle krótkiego magazynowania gotowych dań. Tymczasem komory mroźnicze mogą znacznie wydłużyć przydatność do spożycia gotowych dań. Rewelacyjne rozwiązanie, które skutecznie może zredukować wysokość codziennych wydatków.

Skąd ta ogrzewana podłoga?

Jednym z elementów, która odróżnia komory mroźnicze od chłodniczych jest także temperatura podłogi. O ile w tych drugich jest ona zimna, o tyle komora mroźnicza musi mieć ogrzewaną posadzkę. Jest to specjalny wymóg, gdzie temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Pozwala to zapobiegać zamrażaniu pary wodnej, która następnie mogłaby doprowadzić do awarii. W ten sposób stan techniczny produktów długo utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Komory mroźnicze nie tylko dla restauracji

Oczywiście HoReCa to nie jedyna branża wykorzystująca komory mroźnicze. Te o mniejszych pojemnościach wykorzystywane są także w hotelach, statkach wycieczkowych. Te większe stosowane są w centrach logistycznych, gastronomicznych, czy w przemyśle przetwórczym.

Możliwości są szerokie, a wszystko po to, żeby do finalnego klienta dostarczyć towar o jak najlepszej jakości.