Kupujemy piec! Na co zwrócić uwagę?

Na samym początku trzeba spokojnie odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań o typ działalności, miejsce ustawienia pieca, rodzaj zasilania, liczbę i tempo obsługiwania gości, rodzaj serwowanych dań, a nawet kompetencje personelu. Przeanalizuj to, co dzieje lub będzie się dziać w Twoim lokalu. Może okazać się, że wystarczy Ci piec elektryczny z termoobiegiem i trzema komorami np. marki Kromet, albo wręcz przeciwnie – że konieczny będzie duży piec konwekcyjno-parowy z pełną automatyzacją pracy.

Piec od strony technicznej

Do dyspozycji masz piece gazowe i elektryczne, konwekcyjne i konwekcyjno-parowe, a także cały szereg funkcji dodatkowych. Możesz wybrać piec z 4, 6, 10 lub nawet 20 półkami, każdy z nich można poświęcić na przygotowanie innej potrawy. Zwróć uwagę na zakres regulacji temperatury i wilgotności w środku pieca, a także jakość wentylacji i możliwość zmiany kierunku przemieszczania się ciepłego powietrza. Co jeszcze może się przydać? Na pewno docenisz funkcję szybkiego nagrzewu lub automatycznego mycia. Istotny jest także rodzaj zasilania. Większość modeli zasila napięcie trójfazowe, jednak zanim kupisz taki piec, sprawdź, czy masz w lokalu gniazdo, do którego możesz go podłączyć. Jeśli nie, możesz postawić na coś mniejszego z typowym zasilaniem 230V.

Piec jako pracownik

Piec gra istotną rolę w organizacji pracy w całym lokalu i może znacząc odciążyć inne urządzenia, a więc odzyskać miejsce i wyeliminować koszty związane z ich czyszczeniem. Mniej sprzętu to także mniej pracy dla załogi, która musi go obsługiwać. Idąc dalej, warto wybierać urządzenia, które pozwalają nam zautomatyzować proces pieczenia tak, by udział człowieka był zmniejszony do minimum.

Wiele profesjonalnych modeli ma wbudowaną funkcję zapamiętywania naszych wyborów, co w przyszłości pozwala zaoszczędzić także czas na programowanie (niektóre modele, np. marki Instanco, oferują wgrywanie programów z własnego pendrive’a). Należy jednak upewnić się, że pracownicy będą umieli nowy sprzęt obsługiwać. Jeśli nie jesteś pewien, że sobie poradzą, albo po prostu chcesz być pewien, że wykorzystają wszystkie opcje do maksimum, z pomocą przychodzą profesjonalne szkolenia.

Minimalizacja kosztów?

Jeśli chodzi o koszt pieca, to musimy być gotowi na wydatek rzędu od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Nie warto jednak na piecu oszczędzać, gdyż nowoczesny sprzęt gastronomiczny pozwala czynić oszczędności gdzie indziej. Co więcej, poza ceną zakupu jest także cena późniejszej eksploatacji. Piec gazowy można na ogół kupić taniej niż elektryczny, jednak prawie na 100% comiesięczne rachunki za energię będą wyższe.

Profesjonalne piece od sprawdzonych producentów to nie tylko jakość pieczenia, lecz posprzedażowe wsparcie. Dla przykładu, piece Instanco, które mają 24-miesięczną gwarancję i szybki serwis na terenie całej Polski. To koronny argument przemawiający za tym, by zainwestować w profesjonalny sprzęt.